Jak wygląda kurs na prawo jazdy?

jak-wyglada-kurs-na-prawo-jazdyPrawo jazdy to symbol dorosłości i niezależności. Praktycznie każdy świeżo upieczony osiemnastolatek marzy o tym, aby przystąpić do kursu na prawo jazdy i wstąpić do grona kierowców. Niekiedy taka chęć czy potrzeba przychodzi także z czasem. Wiek tutaj nie ma tak naprawdę znaczenia i zawsze jest dobry czas na rozpoczęcie swojej przygody w szkole nauki jazdy. Jak wygląda taki kurs i od czego należy zacząć przygotowania?

Jak zacząć kurs na prawo jazdy?

Kurs na prawo jazdy można rozpocząć już na 3 miesiące przed ukończeniem pełnoletności. Jednak przed wyjechaniem na drogę, a nawet rozpoczęciem kursu teoretycznego konieczne będzie dopełnienie kilku formalności. Każda osoba zgłaszająca się do szkoły jazdy musi posiadać PKK czyli Profil Kandydata na Kierowcę. To zaświadczenie, które otrzymuje się w Wydziale Komunikacji odpowiednim do miejsca zameldowania. 

Zanim jednak udasz się do urzędu, zgromadź niezbędne dokumenty:

  • Wniosek o wydanie prawa jazdy
  • Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami
  • Aktualną fotografię w rozmiarze 3,5 x 4,5 cm
  • Jeśli nie ukończyłeś 18 lat – pisemną zgodę opiekuna lub rodzica

 

Zaświadczenie lekarskie wydaje lekarz orzecznik. Jeśli posiadasz wadę wzroku lub inną istotną dolegliwość, to powinieneś się do niego zgłosić wraz z odpowiednimi wynikami swoich badań. Jako szkoła jazdy pomagamy naszym kursantom w kwestiach organizacyjnych i kierujemy do odpowiednich lekarz. Jeśli potrzebujesz więc pomocy lub nie wiesz zupełnie od czego zacząć – skontaktuj się z nami.

Jak długo trwa kurs na prawo jazdy – ile godzin?

Kurs prawa jazdy składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Zajęcia mogą być przeprowadzane w formie wykładów lub odbywać się zdalnie w formie e-learningu. Ta druga opcja to udogodnienie dla osób, które chcą pogodzić kurs na prawo jazdy ze szkołą lub z pracą, a także tych które nie chcą marnować czasu na dojazdy. Otrzymują one dostęp do specjalnej platformy szkoleniowej, na której dostępne są wykłady live i dedykowany do nauki moduł wraz z testami on-line. 

Niezależnie od tego na jaką formę zajęć teoretycznych się zdecydujesz, zawsze czeka Cię 30 godzin lekcyjnych nauki podczas której zdobędziesz podstawową wiedzę na temat przepisów Ruchu Drogowego, zasad uczestnictwa w ruchu drogowym, a także poznasz obowiązki i prawa kierowcy. W ramach tych zajęć odbędziesz także naukę udzielania pierwszej pomocy.

Po zdobyciu podstawowej wiedzy teoretycznej będziesz mógł przystąpić do zajęć praktycznych. To moment, na który każdy kursant czeka z niecierpliwością. Kupując kurs na prawo jazdy kat b do dyspozycji masz 30 godzin zegarowych. W tym czasie nauczysz się kierowania pojazdem na placu manewrowym, w ruchu miejskim, a także poza obszarem zabudowanym. Nie musisz martwić się o to, że nie posiadasz doświadczenia w kierowaniu pojazdem. Jazdy odbywają się specjalnie do tego przystosowanym samochodem, nad którym instruktor może w każdej chwili przejąć kontrolę. Dla zapewnienia kursantom większej pewności podczas egzaminu państwowego, jazdy przeprowadzane są na  takim samym modelu pojazdu, jak końcowy test. 

To, ile ostatecznie potrwa kurs na prawo jazdy zależy tak naprawdę od tego, jak rozłożysz swoje godziny jazdy. Sugerujemy jednak, aby odbywały się one regularnie. Kierowcy, którzy nie mają jeszcze wprawy w prowadzeniu pojazdów potrzebują doświadczenia i regularnego poszerzania swojej wiedzy. 

Pierwszy test – egzamin wewnętrzny

Zwieńczeniem całego pakietu nauki jest końcowy egzamin wewnętrzny. To ostateczny test, który zdać musi każdy kursant, który chce otrzymać zaświadczenie o ukończeniu kursu na prawo jazdy. Przeprowadzany jest on na dokładnie takich samych zasadach jak końcowy egzamin państwowy. Po pozytywnym zakończeniu egzaminu wewnętrznego kursant otrzymuje zaświadczenie, z którym może udać się do ośrodka egzaminacyjnego w celu umówienia terminu egzaminu państwowego. Na egzamin można zapisać się także online za pośrednictwem strony: www.info-car.pl

Jazdy doszkalające – dlaczego warto wykupić przed egzaminem?

Jazdy doszkalające to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą doszlifować swoje umiejętności przed egzaminem. Czasami bywa tak, że niektóre elementy sprawiają większą trudność i wymagają przećwiczenia. W większych ośrodkach miejskich częstym problemem jest to, że na egzamin czeka się nawet miesiąc. Dla doświadczonego kierowcy taki czas bez prowadzenia pojazdu nie robi żadnej różnicy, gdyż ma wyrobione odpowiednie odruchy, których nabrał z czasem. Jednak dla kursanta, który dopiero co odbył 30 godzin jazd i nie ma większego obeznania z samochodem, może to okazać się zbyt długą przerwą. Jazdy doszkalające to także sposób na podniesienie pewności siebie przed egzaminem. Dla niektórych jest to stresujące wydarzenie, a dodatkowa praktyka i pochlebna opinia instruktora może pomóc poczuć się pewniej.